Minútové karhanie

Kniha Minútové karhanie

Podrobnosti

Autor: Dr. Gerald E. Nelson
Väzba: brožovaná
Počet strán: 146
Rozmer: 229x149 mm
Hmotnosť: 232 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-970884-1-5
Rok vydania: 2015

Cena 15,00 €
KÚPIŤ

O knihe

Predstava šťastného a kľudného rodinného života je lákavá. A je aj reálna. Ak chceme zmeniť správanie našich detí, musíme zmeniť naše vlastné správanie. Pretože schopnosť pokarhať dieťa je silný rodičovský nástroj, len schopnosť dieťa pokarhať a zároveň inšpirovať, povzbudiť a postupne budovať jeho sebavedomie je iste hodnotnejší a prínosnejší rodičovský nástroj.

Výchova je jednoduchá, len v nej niekedy hľadáme zložitosti. V tomto ponímaní je dôležitý čas, naša najvzácnejšia komodita, ktorá sa nikdy nevracia. Ako povedal sir Isaac Pitman "dobre usporiadaný čas je najspoľahlivejším znakom dobre usporiadanej mysle."

Spôsob, ako čas využívame nás odlišuje od priemerných ľudí. Čas strávený s deťmi v radostnej hre, šťastnej chvíli pri rozhovore, či pomalom čítaní rozprávky na dobrú noc si vyžaduje zvládnuť proces výchovy detí. Ovládnuť svoj čas nám umožní robiť to, čo máme radi, to, čo je pre nás naozaj zmysluplné. Pre svoje deti, pre seba samých!

Úryvok z knihy

Nikto nepotrebuje byť vychovávaný negatívne. Rodič, ktorý ponižuje alebo odsudzuje svoje dieťa, namiesto toho, aby odsúdil jeho skutok, dieťaťu škodí. Ak malá Lucka vždy, keď urobí niečo zle, počuje, že je zlé dievča, ktoré nikdy neurobí nič správne, začne postupom času veriť tomu, že jej mama má pravdu. Pochopí to svojím spôsobom (nesprávne). Jej sebavedomie klesne a zlé slová jej matky sa naplnia. Stane sa tým, čím ju jej matka nazýva. A matka bude nešťastná a bude pochybovať o svojich rodičovských schopnostiach. 

Dobrá výchova je pozitívna. Ponúka pomoc, riešenie a sľubuje stálu podporu. Vždy ukáže dieťaťu riešenie. Neponižuje. Učí dobrému správaniu spôsobom, ktorý je odmenený. Upevňuje puto medzi rodičom a dieťaťom a zanecháva v oboch v zásade dobrý pocit zo seba aj z toho druhého.

O autorovi

Ak chcete vychovať svoje dieťa, netrestajte ho. Učte ho vhodnému správaniu. Keď urobí niečo zle, nahnevajte sa na neho, vyhrešte ho a jasne mu povedzte, čo urobilo zle. Hneď potom ho uistite, že nabudúce sa určite zvládne správať vhodnejšie, že ho máte radi a vždy mu s tým pomôžete. Najlepšie je, ak sa uistíte, že dieťa pochopilo, prečo sa na neho hneváte a nakoniec ho objímete. To všetko za jednu minútu. A dôsledne!

Pomôže vám to jasne si pre seba sformulovať, čím vás dieťa tak rozčúlilo. A jasné to potom bude aj dieťaťu. Učíte ho nielen tým, čo hovoríte, ale aj svojim príkladom, tým, ako úprimne a správne sa k nemu správate. Takto môže dieťa prijať vaše hodnoty za svoje a vytvoriť si zdravé svedomie. Toto minútové karhanie vymyslel Dr. Gerald E. Nelson v USA. 30 rokov praxe túto metódu preverilo a  ukázalo, že ju možno veľmi dobre použiť pri budovaní otvoreného a dôverného vzťahu s deťmi bez použitia trestov.